23.8 inch LCD Screen 1500nits 1920*1080 LCMA-RX0238GB03-Z150 for Harsh Environments
Certification
china Shenzhen Rogin Electronics Co., Ltd. certification
Customer Reviews
—— Kasper Sørensen
—— Nicole Becker
—— Giovanni
—— Lukas Müller
I'm Online Chat Now
Large Image :  23.8 inch LCD Screen 1500nits 1920*1080 LCMA-RX0238GB03-Z150 for Harsh Environments
Product Details:
Place of Origin: Shenzhen
Brand Name: ROGIN
Model Number: LCMA-RX0238GB03-Z150
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 5
Price: Price is negotiable.
Packaging Details: Cartons or wooden cases
Delivery Time: 4-6 weeks
Payment Terms: T/T,L/C
Supply Ability: Spot adequacy
Description
Name: 23.8 Inch LCD Screen Panel Size: 23.8"
Resolution: 1920*1080 Brightness: 1500 (Typ.)
Operating Temperature: -20~70℃ Active Area: 527.04*296.46mm
Outline Dimension: 550*320*20.1mm
Highlight:
1500nits 23.8 inch LCD Screen
RX0238GB03-Z150 LCD Screen
Harsh Environments LCD Screen
23.8 inch LCD Screen
Product Features ►
1. Brightness customization 700-5000cd/m2.
2.Outdoor sunlight readable.
3. Low power consumption.
4.High uniformity up to 85% .
5.Aluminium backlight structure with good heat dissipation.
6.Wide temperature range up to -30°C-80°C.
7.High shock resistance and high stability.
Product Application
1.Bus Stop Station.
2.Intelligent Charging Pile.
3.Outdoor Electronic News Reading Board.
4.Intelligent Express Cabinet.
5.Vending Machine.
6.Commercial Advertising Machine.
7.Attractions Information Inquiry Machine.
8.Community Information Board.
23.8 inch LCD Screen 1500nits 1920*1080 LCMA-RX0238GB03-Z150 for Harsh Environments 0 23.8 inch LCD Screen 1500nits 1920*1080 LCMA-RX0238GB03-Z150 for Harsh Environments 1 23.8 inch LCD Screen 1500nits 1920*1080 LCMA-RX0238GB03-Z150 for Harsh Environments 2 23.8 inch LCD Screen 1500nits 1920*1080 LCMA-RX0238GB03-Z150 for Harsh Environments 3
Specifications
LCMA-RX0238GB03-Z150
  Brand   Rogin
  Series   High Brightness LCD Screen
  Panel Size
  23.8 inch
  Model
  LCMA-RX0238GB03-Z150
  Brightness
  1500NITS
  Resolution
  Active Area
  527.04*296.46mm
 Overall Size   550*320*20.1mm
  Viewing Angle
  89/89/89/89
  Interface Definition
  LVDS (2 ch, 8-bit)
  Backlight Type   WLED
  Contrast Ratio
  3000:1
  Aspect Ratio
  16:9
  Touch Panel   Without
  Operating Temperature
  -20~70℃
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%