23.8 inch LCD Display Support Outdoor Application With LVDS Interface Connector LCMA-RX0238GA01-C150
Certification
china Shenzhen Rogin Electronics Co., Ltd. certification
Customer Reviews
—— Kasper Sørensen
—— Nicole Becker
—— Giovanni
—— Lukas Müller
I'm Online Chat Now
Large Image :  23.8 inch LCD Display Support Outdoor Application With LVDS Interface Connector LCMA-RX0238GA01-C150
Product Details:
Place of Origin: Shenzhen
Brand Name: ROGIN
Model Number: LCMA-RX0238GA01-C150
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 5
Price: Price is negotiable.
Packaging Details: Cartons or wooden cases
Delivery Time: 4-6weeks
Payment Terms: T/T,L/C
Supply Ability: Spot adequacy
Description
Panel Size: 23.8" Resolution: 1920*1080
Brightness: 1500 (Typ.) Aspect Ratio: 16:9
Active Area: 527.04*296.46mm (A.A) Outline Dimension: 557.2*326.6*17.5mm
Highlight:
23.8 inch outdoor LCD display
high brightness LVDS display
LCMA-RX0238GA01-C150 LCD module
Product Specifications
Panel Size 23.8"
Resolution 1920*1080
Brightness 1500 (Typ.)
Aspect Ratio 16:9
Active Area 527.04*296.46mm (A.A)
Outline Dimension 557.2*326.6*17.5mm
Product Features
  • Brightness customization 700-5000cd/m²
  • Outdoor sunlight readable
  • Low power consumption
  • High uniformity up to 85%
  • Aluminium backlight structure with good heat dissipation
  • Wide temperature range up to -30°C-80°C
  • High shock resistance and high stability
Applications
  • Bus Stop Station
  • Intelligent Charging Pile
  • Outdoor Electronic News Reading Board
  • Intelligent Express Cabinet
  • Vending Machine
  • Commercial Advertising
  • Attractions Information Inquiry Machine
  • Community Information Board
23.8 inch LCD Display Support Outdoor Application With LVDS Interface Connector LCMA-RX0238GA01-C150 0 23.8 inch LCD Display Support Outdoor Application With LVDS Interface Connector LCMA-RX0238GA01-C150 1 23.8 inch LCD Display Support Outdoor Application With LVDS Interface Connector LCMA-RX0238GA01-C150 2 23.8 inch LCD Display Support Outdoor Application With LVDS Interface Connector LCMA-RX0238GA01-C150 3
Technical Specifications
Brand Rogin
Series High Brightness LCD Display
Panel Size (inch) 23.8
Model LCMA-RX0238GA01-C150
Brightness 1500
Resolution 1920*1080
Active Area 527.04*296.46
Overall Size 557.2*326.6*17.5
Viewing Angle 89/89/89/89
Interface Definition LVDS (2 ch, 8-bit)
Backlight Type WLED
Contrast Ratio 3000:1
Aspect Ratio 16:9
Touch Panel Without
Operating Temperature 0~50℃
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%